Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Oulun ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Oulun ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Myyntistrategian jalkauttaminen työntekijälähtöisesti

Alakärppä, Heikki-Pekka (2025)

Avaa tiedosto
Alakarppa_Heikki-Pekka.pdf (1017.Kt)
Lataukset: 


Alakärppä, Heikki-Pekka
2025
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2025051913297
Tiivistelmä
Tämän opinnäytetyön tavoitteena on tutkia myyntistrategian jalkauttamista Vesivek Oy:ssä. Tutkimuksessa on tarkoitus selvittää, miten myyntihenkilöstö kokee myyntistrategian toteutumisen arjessaan, millaisia kokemuksia heillä on osallistamisesta ja miten strategia tukee heidän päivittäistä asiakastyötään. Työn tavoitteena on tunnistaa strategian jalkauttamiseen liittyviä vahvuuksia ja kehittämis-kohteita erityisesti työntekijöiden näkökulmasta.
Tietoperusta muodostui strategian jalkauttamisen, osallistamisen ja työntekijä-lähtöisyyden teorioista. Keskeisinä lähteinä hyödynnettiin muun muassa Kamenskyn, Kaplanin ja Nortonin sekä Viitalan näkemyksiä strategian käytännön toteutuksesta. Teorian mukaan onnistunut strategian jalkautus edellyttää rakenteellista selkeyttä, johdonmukaista viestintää ja henkilöstön aitoa osallistamista.
Tutkimus toteutettiin kvalitatiivisena tapaustutkimuksena, ja aineisto kerättiin sähköisellä kyselylomakkeella Vesivekin projektipäälliköiltä. Kysely sisälsi sekä suljettuja että avoimia kysymyksiä ja oli jaoteltu kuuteen teemaan, kuten osallistaminen, strategian realistisuus, esihenkilötyö ja kehitysehdotukset. Aineisto analysoitiin sekä määrällisesti että sisällönanalyysin keinoin.
Tulosten perusteella suurin osa vastaajista ymmärsi uuden myyntistrategian merkityksen hyvin ja koki sen tukevan asiakastyötä. Työmotivaatio oli monilla vahvistunut, mutta osallistumisen ja kuulluksi tulemisen kokemuksissa ilmeni vaihtelua. Vastaajat toivoivat enemmän yhteisiä koulutuksia, selkeämpää viestintää ja henkilökohtaista tukea strategian omaksumisessa.
Johtopäätöksenä voidaan todeta, että strategian jalkauttaminen onnistuu parhaiten silloin, kun työntekijät kokevat olevansa osallisina sen suunnittelussa ja toteutuksessa. Tutkimuksen pohjalta esitetään kehittämisehdotuksia osallistamisen, esihenkilötyön ja koulutuskäytäntöjen vahvistamiseksi. Näiden avulla organisaatio voi edistää strategian juurtumista arjen tekemiseen ja asiakaslähtöisyyden vahvistumista.
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste