Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Oulun ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Oulun ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Uuden monipalvelukirjastoauton tarpeet Nurmeksen kirjastossa

Borén, Helmi (2015)

 
Avaa tiedosto
Boren_Helmi.pdf (928.6Kt)
Lataukset: 


Borén, Helmi
Oulun ammattikorkeakoulu
2015
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-201504144332
Tiivistelmä
Uuden kirjastoauton tarpeet Nurmeksessa on Nurmeksen kirjaston hanke, jonka tarkoituksena on selvittää Nurmeksen kunnankirjaston asiakkaiden tarpeita uudelle kirjastoautolle, millaisia palveluita uudelta autolta kaivattaisiin sekä millainen on erilaisten monipalvelujen tarve kirjastoautossa alueel-la. Lisäksi selviteltiin myös yhteistyökumppaneita kunnan ja muiden alueen toimijoiden osalta.

Opinnäytetyöni on tilastollinen selvitys, jonka tarkoituksena oli tilastollista menetelmää hyödyntäen kuvata asiakas- ja organisaatiokyselyissä syksyllä 2014 saatuja tuloksia. Kyselyt toteutettiin pääosin Nurmeksen kirjastoautos-sa ja lisäksi Nurmeksen pääkirjastolla.

Opinnäytteen tietoperustassa perehdyn kirjastoautotoimintaan Suomessa, kirjastoautoon osana maamme kirjastoverkkoa sekä erilaisten oheispalvelujen tarjoamiseen kirjastoautoissa. Lisäksi kerron myös pohjatietoja Nurmek-sesta kirjastoauton toiminta-alueena ja kunnan eri toimijoista, jotka vastasivat selvityksen kyselyihin.

Hanke oli Nurmeksen kirjastolle merkittävä. Kunnan vanha kirjastoauto on ollut toiminnassa vuodesta 1998. Tämän selvityksen avulla Nurmeksen kir-jastolla on mahdollisuus harkita uuden kirjastoauton tarpeita. Palvelujen kysynnän ajantasainen selvittäminen ja asiakkaiden kuuleminen oli kes-keistä uuden kirjastoauton hankintaa suunniteltaessa ja toteutettaessa.

Selvityksen perusteella voidaan todeta, että Nurmeksen kirjastoautolla on merkittävä osa kirjaston toiminnassa, ja sen toimintaan ollaan yleisesti hyvin tyytyväisiä. Kirjastolla on paljon asiakkaita, jotka käyttävät pääasiallisena kir-jastopalvelunaan kirjastoautoa. Selvityksen avulla voidaan miettiä, miten kyseistä asiakasryhmää voisi palvella aiempaa paremmin.

Tehdyn selvityksen perusteella useat kunnan toimijat olisivat kiinnostuneita yhteistyöstä kirjastoauton kanssa, mikäli sopiva yhteistyömuoto löytyisi. Asiakaskyselyissä saatujen tulosten mukaan kysyntää yhteistyölle ja myös oheispalveluille kirjastoautossa olisi. Suosituin yhteistyökumppani asiakkai-den keskuudessa olisi posti.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste