Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Savonia-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Savonia-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Kvalitatiivinen tutkimus ikääntyneiden homomiesten terveyspalveluiden tarpeista

Heiskanen, Henrik (2015)

 
Avaa tiedosto
henrik heiskanen.pdf (712.2Kt)
Lataukset: 


Heiskanen, Henrik
Savonia-ammattikorkeakoulu
2015
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-201504285338
Tiivistelmä
Opinnäytetyön tarkoituksena oli kartoittaa ikääntyvien homomiesten tarpeita ja toiveita koskien terveydenhuoltopalveluita. Tavoitteena oli selvittää, tarvitsevatko ikääntyvät homomiehet heille suunniteltuja terveyspalveluita, ja millaisia ne mahdollisesti ovat. Homomiehien voi olla hankalaa hakeutua terveyspalveluiden ääreen, koska he ovat mahdollisesti joutuneet kohtaamaan henkistä tai fyysistä väkivaltaa seksuaalisen suuntautumisen vuoksi. Yhteiskunnan asenteisiin on vaikuttanut vahvasti homouden aikaisempi patologisointi ja rikosnimikkeisiin kuuluminen.

Opinnäytetyöhön liittyvä tutkimus oli kvalitatiivinen eli laadullinen. Aineston hankinta suoritettiin haastattelemalla kymmentä kohderyhmään kuuluvaa henkilöä. Haastattelut suoritettiin Helsingissä haastateltavien kotona ja ne tallennettiin myöhempää litterointia varten. Haastatteluihin liittyvät teemat käsittelivät homomiesten kokemuksia terveyspalveluista ja mitä he odottavat niiltä ikääntyneenä.

Haastateltavat olivat pääsääntöisesti tyytyväisiä saamiinsa terveyspalveluihin Suomessa. Moni oli kuitenkin kokenut heteronormatiivista käytöstä terveyspalveluita käyttäessään ja toivoi lisää koulutusta terveysalan henkilökunnalle seksuaalivähemmistöistä. Vastaajat mainitsivat seksuaalivähemmistöille suunnatun palvelukodin, mutta eivät itse halunneet käyttää ikääntyneenä sellaista. Homomiehet halusivat tulla kohdatuksi yhdenvertaisina terveyspalveluiden asiakkaina, ei niinkään seksuaalivähemmistöön kuuluvina henkilöinä. Ikääntymiseen liittyvä yksinäisyys on merkittävä kehittämiskohde, joka ei nykyään liity ainoastaan seksuaalivähemmistöihin.

Opinnäytetyöhön littyneen tutkimuksen pienen osallistujamäärän vuoksi ei voi tehdä yleistyksiä seksuaalivähemmistöön kuuluvien henkilöiden toiveista terveyspalveuita kohtaan.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste