Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Metropolia Ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Metropolia Ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite

Mä tanssin kuin myrsky! : tanssi-ilmaisu osana päiväkodin varhaiskasvatusta

Lepoaho, Sanna (2015)

 
Avaa tiedosto
Lepoaho_Sanna.pdf (1.480Mt)
Lataukset: 


Lepoaho, Sanna
Metropolia Ammattikorkeakoulu
2015
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-201504305553
Tiivistelmä
Tämän opinnäytetyön päätavoitteena oli suunnitella ja järjestää toimintakokonaisuus, jossa vahvistetaan lapsen ilmaisua ja kehonkieltä sekä musiikkiin reagointia tanssi-ilmailullisin keinoin. Lisäksi tavoitteena oli lisätä lapsen positiivista kokemusta tanssista ja tuoda päiväkodin kasvattajille keinoja käyttää tanssia osana päiväkodin toimintaa. Opinnäytetyö toteutettiin syksyllä 2014 yhteistyössä Helsingin kaupungin päiväkoti Kaislan kanssa.

Opinnäytetyön viitekehyksenä on tanssi-innostaminen ja opinnäytetyön teoriaosuus koostui seuraavista tanssin osa-alueista: taide, musiikki, liikunta ja tanssi sekä ryhmänohjauksen teoriasta. Opinnäytetyön toiminnallinen osuus koostui kuudesta toimintatuokiosta, jotka toteutettiin kahdessa osassa siten, että ryhmässä oli kerrallaan 7-8 lasta. Toiminnassa harjoiteltiin erilaisia tanssillisia taitoja lapsilähtöisesti ja ohjauksessa hyödynnettiin mielikuvaharjoittelua ja improvisaatiota.

Toiminnan edetessä lapset tulivat varmemmaksi tekemisestään ja havaintojen perusteella osoittivat kehitystä niin musiikkiin reagoimisessa kuin oman liikkeen tuottamisessa. Lapset myös osoittivat intoa tanssia kohtaan sekä selvästi nauttivansa tanssimisesta. Voidaan siis perustellen todeta, että lasten tanssilliset taidot kehittyivät ja lasten positiiviset tanssikokemukset lisääntyivät toimintatuokioiden aikana. Jatkossa toimintaa voisi toteuttaa pidemmälläkin aikavälillä, sillä kuusi kertaa osoittautui hyvin lyhyeksi ajaksi. Tällöin lasten kehittyminen olisi syvempää ja kauaskantoisempaa eikä harjoitteluteemojen käsittely ei jäisi vain pintaraapaisuksi.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste