Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Lapin ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Lapin ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Sisäisen jakelun kehittäminen, Case Kemin kaupunki

Ylilahti, Marjaana (2015)

 
Avaa tiedosto
Ylilahti_Marjaana.pdf (1.710Mt)
Lataukset: 


Ylilahti, Marjaana
Lapin ammattikorkeakoulu
2015
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-201505066375
Tiivistelmä
Opinnäytetyöni aiheena oli Kemin kaupungin sisäisen jakelun kehittäminen ja Kemin kaupunki toimi tutkimuksen toimeksiantajana. Työn tavoitteena oli tehostaa kaupungin sisäisen jakelun toimintaa ja nostaa palvelutasoa. Tutkimus toteutettiin, koska toimeksiantaja halusi kartoittaa kaupungin sisäisen jakelun nykytilaa ja tutkia edellytyksiä keskittää jakelu kokonaisuudessaan kaupungin keskusvarastolle yhden esimiehen alaisuuteen.

Teoriaosuudessa keskityin kunnan sisäisen logistiikan kehittämisen kannalta olennaisiin osa-alueisiin, kuten logistiikkakeskukset, varastonohjaus, reittien ja toiminnan optimointi sekä logistiikan asema liiketoiminnassa. Kaiken kaikkiaan teoriaosuuden tarkoitus on selventää, miten kunnat voivat kehittää sisäistä lo-gistiikkaansa ja millaisia hyötyjä heille voi olla tehokkaammasta toimintatavasta.

Toteutin tutkimuksen puhtaasti laadullisena tapaustutkimuksena. Harjoittelu kaupungin keskusvarastolla tarjosi minulle hyvän mahdollisuuden havainnoida toimintaa ja osallistua siihen, joten pääasiallisena tiedonkeruumenetelminä käytin osallistumista ja havainnointia. Keskusvaraston henkilökunnan haastattelut ja ryhmäkeskustelut täydensivät tutkimuksen empiiristä aineistoa.

Tuloksista kävi ilmi, että Kemin kaupungin sisäisen jakelun toiminnassa on kehi-tettävää reittien ja kaluston optimoinnissa, henkilöstöresurssien käytössä sekä varastonohjauksessa. Empiirisen tutkimuksen pohjalta jakelun keskittäminen keskusvarastolle tehostaisi toimintaa ja mahdollistaisi palvelutason kehittämisen. Keskittäminen vaatii myös muiden, edellä esitettyjen osa-alueiden kehittämistä, jotta se todella tehostaisi toimintaa. Laadin tutkimustulosten pohjalta toimeksiantajalle sisäisen jakelun keskittämissuunnitelman, joka sisältää uudet reittisuunnitelmat, aikataulusuunnitelman sekä henkilöstöresurssien käyttösuunnitelman. Lisäksi olen huomioinut suunnitelmassa käytännön toimenpiteitä, joita keskittämisen hoitaminen onnistuneesti ja asiakaslähtöisesti vaatisi.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste