Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Oulun ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Oulun ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Sisälogistiikan kehittäminen

Lehtola, Jussi-Pekka (2025)

 
Avaa tiedosto
Lehtola_Jussi-Pekka.pdf (659.4Kt)
Lataukset: 

Avoin saatavuus / Open access / Öppen tillgång
Lehtola, Jussi-Pekka
2025
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2025121938453
Tiivistelmä
Opinnäytetyössä kartoitettiin konepaja JMC Engine Oy:n sisälogistiikan nykytila ja tuloksina on konkreettisia kehitysideoita varastoinnin ja tilankäytön optimoinnin kehittämiseksi. Yrityksen kasvun myötä sisälogistiikassa oli näkyvillä haasteita. Suurin haaste on, ettei varastotilaa ole tarpeeksi. Yritys on kuitenkin reagoinut haasteisiin, minkä myötä hallilaajennus on tulossa keväällä 2026. Tuleva hallilaajennus tarjosi mahdollisuuden pohtia erilaisia kehitysideoita sisälogistiikan toimivuuteen.
Opinnäytetyön teoriaosuus käsittelee sisälogistiikkaa ja sen prosesseja. Lisäksi teoriaosuus sisältää teoriaa lean-ajattelusta. Tutkimustyö aloitettiin haastattelemalla yrityksen operatiivista johtajaa, jolta saatiin tietoa, millaisia ovat sisälogistiikan nykytila ja haasteet. Tämän jälkeen siirryttiin kenttätasolle haastattele-maan varastohenkilöä sekä työntekijöitä, jotka kertoivat oman näkemyksensä samoihin asioihin. Tutkimukseen kerättiin tietoa toiminnanohjausjärjestelmä ERPistä, josta saatiin dataa tuotteiden hankinta- ja valmistusmääristä. Työ sisältää myös havaintoja työntekijöiden työskentelystä ja haastatteluista.
Tutkimustyön tuloksena on konkreettisia kehitysideoita, joista tärkeimpänä ovat toisen täysipäiväisen varastomiehen lisääminen ja ERP-järjestelmän käytön kartoitus. Kehitysideat antavat mahdollisuuden alkaa kehittämään yrityksen sisälogistiikkaa varastoinnin ja tilankäytön optimoinnin kannalta. Työn jatkokehityksessä kehitysideat voivat myös toimia tulevina opinnäytetyöaiheina.
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste