Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Metropolia Ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Metropolia Ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite

Kokemuksia ja näkemyksiä Green deal -yhteistyöstä : varhaiskasvatuksen hankintojen haitallisten kemikaalien vähentämisen Green deal -sopimus 2020–2025

Kalliola, Terhi (2025)

 
Avaa tiedosto
Kalliola_Terhi.pdf (641.4Kt)
Lataukset: 


Kalliola, Terhi
2025
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-202602032211
Tiivistelmä
Tämän laadullisen tapaustutkimuksen tavoitteena oli selvittää millaisia kokemuksia ja näkemyksiä vuosina 2020–2025 vaikuttaneesta Green deal -sopimuksesta on kertynyt niin sopimusosapuolille kuin sidosryhmillekin. Sopimisen päämääränä oli haitallisiin kemikaaleihin vaikuttaminen varhaiskasvatuksen hankinnoissa.

Tutkimusmenetelmänä käytettiin teemahaastattelua. Tutkimusta varten haastateltiin 16 henkilöä. Tutkimuksen teoriapohja painottui EU- julkaisuihin, ammattikirjallisuuteen ja aiempaan tutkimukseen. Julkisia hankintoja huomioitiin niin kiertotalouden, kestävän kehityksen, vastuullisuuden kuin haitallisten kemikaalienkin kannalta.

Teemahaastatteluin kerätty aineisto analysoitiin teemoittelulla. Sisällönanalyysiin kuuluvana menetelmänä sen arvioitiin antavan syvällisen vastauksen asetettuun tutkimuskysymykseen. Analysoidun aineiston todettiin tukevan tutkimuksen teoriapohjaa.

Varhaiskasvatuksen hankintojen haitallisten kemikaalien vähentämisen Green deal -sopimuksen koettiin olleen vaikuttavaa, kestävyyttä edistävää sekä kiertotaloutta toteuttavaa. Sopimuksella luodun kriteeristön merkitys korostui ja sillä todettiin olevan markkinoitakin tehostavaa roolia, mikä luo lisää arvoa julkisten palveluiden käyttäjille ja veronmaksajille. Kriteeristön ylläpidosta ja edelleen kehittämisestä ilmaistiin yhtäläinen huoli. Resurssien puuttuminen nähtiin kriteerien ylläpidon sekä kriteeripääoman edelleen kehittämisen esteinä.
.
Avainsanat: julkiset hankinnat, haitalliset kemikaalit, Green deal -sopimus
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste