Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Metropolia Ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Metropolia Ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite

Dronekuvauksen hyödyntäminen rakennusten kuntotutkimuksissa ja korjaussuunnittelussa

Lehtonen, Tuulia (2026)

 
Avaa tiedosto
Lehtonen_Tuulia.pdf (2.865Mt)
Lataukset: 


Lehtonen, Tuulia
2026
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-202603305226
Tiivistelmä
Opinnäytetyön tarkoituksena oli selvittää dronen hyödyntämismahdollisuuksia rakennusten kuntotutkimuksissa sekä saadun aineiston soveltuvuutta korjaussuunnitteluun. Työn tavoitteena oli selvittää dronen käytön edellytykset, keskeiset hyödyt sekä mahdolliset haasteet. Työn toimeksiantajana toimi Insinööriavain Oy. Työn toimeksiantajan tavoitteena oli saada kokonaisvaltainen käsitys mahdollisesta kehitysinvestoinnista.

Työn aluksi tarkasteltiin dronejen ominaisuuksia sekä niihin liittyviä vaatimuksia ja säädöksiä. Sen jälkeen arvioitiin dronejen hyödynnettävyyttä rakennusten tutkimuksissa ja saadun aineiston hyödynnettävyyttä korjaussuunnittelussa. Tutkimuksessa hyödynnettiin teoriatutkimusta, kahta esimerkkikohdetta sekä eri organisaatioiden edustajien haastattelututkimusta.

Drone koettiin toimivaksi apuvälineeksi etenkin erilaisiin tarkastuksiin ja tutkimuksiin. Dronen parhaina ominaisuuksina korostui sen vaivaton pääsy korkeisiin ja haastaviin tarkasteltaviin kohteisiin sekä aineistonkeruun tehokkuus. Haasteina koettiin droneihin liittyvät lainsäädännön rajoitteet sekä kuvausaineiston onnistumiseen vaikuttavat olosuhteet. Droneaineiston hyödyntäminen korjaussuunnittelussa koettiin kiinnostavana tulevaisuuden visiona. Sen vaatima osaaminen niin lennätyksen kuin aineiston jatkojalostamisen osalta koettiin vaativan huomattavasti enemmän resursseja, joita pienemmillä yrityksillä ei välttämättä ole käytössä.

Insinöörityön lopputuloksena syntyi kattava aineisto tukemaan yrityksen kehitysinvestoinnin päätöstä. Rakentamislain tietomallipohjainen rakentamislupa tulee viemään suunnittelua koko ajan enemmän 3D-muotoon. Vielä ei tiedetä, missä vaiheessa tietomallivaatimus koskee korjausrakentamista, mutta sen ajan tullessa työ tarjoaa tietoa olemassa olevien rakennusten 3D-mallien tuottamisesta.
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste