Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Metropolia Ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Metropolia Ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite

Piirilevyn suunnitteleminen vika-analyysikäyttöön ja piirilevyn toiminnan testaaminen sekä MSA-mittausten suorittaminen

Hirvi, Kristian (2015)

 
Avaa tiedosto
Hirvi_Kristian.pdf (5.066Mt)
Lataukset: 


Hirvi, Kristian
Metropolia Ammattikorkeakoulu
2015
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2015100515138
Tiivistelmä
Tässä insinöörityössä tehtävänä oli suunnitella piirilevy kiihtyvyys- ja kulmanopeusanturien vika-analyysikäyttöön. PADS-ohjelmistolla suunniteltua piirilevyä käytettäisiin sekä tuotannosta saapuvien että asiakkaan palauttamien komponenttien analysointiin. Tämä insinöörityö on tehty Murata Electronics Oy:lle.

Testattava anturikomponentti asetetaan piirilevyn testikantaan ja piirilevy laitetaan uuniin, jonka lämpötila vaihtelee -40:n ja +125 celsiusasteen välillä. Ohjelmoitu testisekvenssi testaa tuotteen toiminnan uuniajon aikana.

MSA-mittauksissa oli paljon mittadataa, jota käsiteltiin Excel-taulukko ohjelmalla. Minitab-ohjelmisto laski kontrollirajat mitatuille parametreille sekä se arvioi mittauslaitteiston kyvykkyysindeksin jokaiselle parametrille. Poikkeavuudet mitatuissa parametreissa huomioitiin ja korjaavat toimenpiteet tehtiin komponentin sekä kannan välisen asentovirheen korjaamiseksi.

Piirilevystä saatiin toimiva ja lisäksi työssä selvitettiin oskilloskooppimittausten avulla, minkälaisia ulkoisia kondensaattoreita SCC2000-sarjan komponentti vaatii toimiakseen. Aiemmalla uunipiirilevyllä oli ollut epäselvyyksiä kondensaattorien koon suhteen. Lisäksi dokumentaatio oli puutteellinen, mitä tässä työssä yritettiin korjata. Tässä työssä korjattiin myös edellisessä uunipiirilevyssä huomattuja maadoituspuutteita, sillä piirilevy on vielä käytössä esimerkiksi tuotannosta saapuvien osien analysoinnissa.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste