Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Oulun ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Oulun ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Doulien osaamista ja hyvinvointia lisäämällä tukea äideille ja perheille : Koulutukselliset hyvinvointi-illat Oulun ensi- ja turvakodin doulille

Malinen, Anu; Kinnunen, Candace; Mustajärvi, Annika (2015)

 
Avaa tiedosto
Kinnunen_Malinen_Mustajarvi.pdf (743.4Kt)
Lataukset: 


Malinen, Anu
Kinnunen, Candace
Mustajärvi, Annika
Oulun ammattikorkeakoulu
2015
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2015101315382
Tiivistelmä
Doula on vielä melko tuntematon käsite Suomessa, mutta tunnettavuus on kasvanut viime vuosina ja kasvaa edelleen. Koulutettuna vapaaehtoisena doula tukee vauvaperheitä raskauteen ja synnytykseen liittyvissä asioissa, mutta tuki on ensisijaisesti äitien tukemista. Doulan palveluiden saamiseksi ei tarvita mitään erityistä syytä. Hän ei kuitenkaan ole ammattilainen, eikä näin ollen toimi kätilönä tai lääketieteellisissä ja sairaanhoidollisissa tehtävissä.

Yhteistyökumppanimme Oulun ensi- ja turvakoti esitti toiveen doula-toiminnan kehittämisestä doulien kouluttamisen ja hyvinvoinnin lisäämisen kautta. Toteutimme toiveen pitämällä doulille kolme koulutuksellista hyvinvointi-iltaa, joiden aiheet olivat oksitosiini ja oksitosiinihieronta, synnytyksen erityistilanteisiin varautuminen ja synnytyslaulu. Aiheet valikoituivat doulien toiveiden ja oman kiinnostuksemme pohjalta. Perehdyimme aiheisiin ennalta ja valmistimme Powerpoint-koulutusmateriaalit illoissa esitettäviksi. Illat toteutuivat keskustelemalla ja toiminnallisia menetelmiä käyttämällä.

Projektin tavoitteena oli laajentaa doulien tietämystä koulutusilloissa esittämistämme aiheista sekä lisätä heidän hyvinvointiaan. Doulien hyvinvoinnin edistäminen ja tiedon lisääminen parantaa heidän mahdollisuuksiaan tukea raskaana olevia ja synnyttäviä äitejä sekä perheitä.

Projektin tuloksena oli koulutuspaketti Oulun ensi- ja turvakodin doulille. Palautteiden mukaan doulat saivat illoista uutta tietoa ja hyötyä niin tukisuhteissa toimimiseen kuin omaan yksityiselämäänsä. Opetusmenetelmät koettiin miellyttäviksi ja illat antoisiksi. Yhteistyökumppani ja doulat saivat pitää opetusmateriaalin itsellään ja tarvittaessa hyödyntää niitä jatkossa esimerkiksi uusien doulien koulutuksessa.

Jatkossa doulille suuntaamaamme koulutuspaketin mallia voisi aiheita vaihtamalla käyttää laajemmin muuallakin Suomessa markkinoimalla sitä esimerkiksi muiden paikkakuntien ensi- ja turvakoteihin, vastaanottokeskuksiin ja muille kolmannen sektorin tahoille, jotka ovat tekemisissä raskaana olevien äitien kanssa. Koulutuspaketti itsessään on myös mahdollista tuotteistaa.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste