Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Metropolia Ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Metropolia Ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite

Työntekijöiden kokemuksia työhyvinvoinnista muuttuvassa työympäristössä

Ilvespalo, Emmi (2015)

 
Avaa tiedosto
Ilvespalo_Emmi.pdf (519.2Kt)
Lataukset: 


Ilvespalo, Emmi
Metropolia Ammattikorkeakoulu
2015
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2015111216308
Tiivistelmä
Opinnäytetyö toteutettiin espoolaiseen perhetukikeskukseen, jossa tehdään perhekuntoutustyötä lastensuojelun avohuollon tukitoimena. Perhetukikeskuksessa tapahtui organisaatiomuutos keväällä 2015. Muutoksen taustalla vaikuttivat Espoon kaupungin muuttunut strategia lasten erityishuollon palveluiden järjestämisessä sekä lainsäädännön muutokset. Opinnäytetyössä kuvataan perhetukikeskuksen työntekijöiden työhyvinvoinnin kokemuksia organisaatiomuutoksen jälkeen sekä organisaatiomuutoksen vaikutuksia työntekijöiden työympäristöön, työhön ja työhyvinvointiin.

Opinnäytetyön aineistonkeruu toteutettiin yksilöhaastattelemalla viisi perhetukikeskuksen työntekijää. Tutkimusmenetelmä oli teemahaastattelu ja aineisto analysoitiin sisällönanalyysillä haastatteluteemoja hyödyntäen. Haastateltavista ei kerätty tutkimuksen aikana nimi- tai tunnistetietoja.

Opinnäytetyön tuloksena selvisi, että työhyvinvoinnin tila oli perhetukikeskuksessa pääosin hyvä. Työntekijöiden työympäristö ja työn teon tavat olivat muuttuneet organisaatiomuutoksen seurauksena paljon. Muun muassa työtiimi, esimies sekä työpiste muuttuivat monilla työntekijöillä. Suurin osa haastateltavista ajatteli, että organisaatiomuutoksella oli vaikutus heidän työhyvinvointiinsa. Organisaatiomuutoksen vaikutukset työhyvinvointiin koettiin haastateltavien kesken hyvin erilaisina. Toisilla työhyvinvoinnin kokemus oli parantunut ja toisilla heikentynyt organisaatiomuutoksen jälkeen.

Aineiston perusteella voidaan todeta, että jos suhtautuminen organisaatiomuutokseen oli pääosin positiivista ja muutoksen tarkoitus ymmärrettiin hyvin, oli työhyvinvoinnin kokemus hyvä. Osalla työhyvinvointi oli heikentynyt esimerkiksi muutoksen aiheuttamien epävarmuuden tunteiden takia. Opinnäytetyön tulosten perusteella esitän työhyvinvoinnin kehittämiseksi yhteisiä koko talon ja eri osastojen kehittämispäiviä.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste