Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Savonia-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Savonia-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Sepsiksen tunnistaminen ja hoito ensihoidossa - kyselytutkimus ensihoitajille

Kortelainen, Lotta; Riikka, Hyttinen (2015)

 
Avaa tiedosto
Hyttinen_Riikka_Kortelainen_Lotta.pdf (424.7Kt)
Lataukset: 


Kortelainen, Lotta
Riikka, Hyttinen
Savonia-ammattikorkeakoulu
2015
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2015111316380
Tiivistelmä
Sepsis on infektion aiheuttama koko elimistön tulehdus. Vakavimmillaan se voi aiheuttaa mitta-via elintoimintojen häiriöitä kuten sydämen, hengityksen tai munuaisten vajaatoimintaa. Sepsik-sen hoito on monivaiheista ja kallista ja sairauden kuolleisuus korkea. Potilaan nopea tunnista-minen ja hoidon aloitus, esimerkiksi jo ensihoidossa, parantaa sepsiksestä selviytymistä.

Opinnäytetyön tarkoituksena oli selvittää Pohjois-Karjalan pelastuslaitoksen Pielisen-Karjalan palvelualueella työskentelevän ensihoitohenkilöstön osaamista sepsispotilaan hoidossa. Tavoit-teena oli tuottaa tietoa ensihoitohenkilöstön osaamisesta, minkä pohjalta Pohjois-Karjalan pe-lastuslaitos voi tarvittaessa suunnata lisäkoulutusta sepsispotilaan hoidon kehittämiseksi.

Opinnäytetyö toteutettiin kvantitatiivisena tutkimuksena. Aineisto kerättiin kevään 2015 aikana kyselynä Pohjois-Karjalan pelastuslaitoksen Pielisen-Karjalan palvelualueella työskenteleviltä ensihoitajilta. Kyselyyn vastasi 32 ensihoitajaa. Tutkimustulokset ovat suuntaa-antavia, eikä nii-tä voi yleistää koko alueella työskentelevään ensihoitohenkilöstöön.

Tuloksista selvisi, että ensihoitajat tunnistivat sepsispotilaan hyvin ja tiesivät pääpiirteittäin sep-sispotilaan ensihoidon. Puutteita oli etenkin sepsikseen liittyvän käsitteistön osaamisessa, sep-siksen etiologian tuntemisessa ja sepsispotilaan hoidon tavoitteiden tuntemisessa.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste