Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Lapin ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Lapin ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

ACL- leikkauksen jälkeinen fysioterapia

Välimaa, Tuomo (2015)

 
Avaa tiedosto
tuomo_valimaa.pdf (382.6Kt)
Lataukset: 


Välimaa, Tuomo
Lapin ammattikorkeakoulu
2015
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2015111716633
Tiivistelmä
Tämän tutkimuksen tavoitteena oli selvittää fysioterapian vaikuttavuutta polven eturistisiteen leikkauksen jälkeisen fysioterapian hyötyyn 12 viikon aikana. Toimeksiantajana oli Ylitornion kunta, jääkiekkoseura ETPO72 ja näitä kautta fysioterapiaosasto.

Tutkimuksen koehenkilönä oli 44-vuotias mies. Hänellä oli polvivamma, jonka vuoksi hänelle tehtiin eturistisideleikkaus, josta hän ohjautui fysioterapiaan. Tutkittavalle suunniteltiin kuntoutus alan kirjallisuuteen perustuen. Tutkittaval-ta mitattiin polven liikerataa (asteina), polven turvotusta (senttimetreinä, cm) ja kipua (Visual Analogue Scale, VAS-mittaus; 0–10 eli ei kipua—pahin mahdol-linen kipu). Mittauksia tehtiin neljä kertaa 12 viikon aikana; alkumittaus muo-dosti lähtötason, kolme seuraavaa mittausta suoritettiin aina kuukauden vä-lein.

Tutkittavan polven liikerata alkumittauksessa (heti leikkauksen jälkeen) oli 85 astetta flexiossa ja 12 astetta extensiossa. Loppumittauksessa polven liikerata oli 117 astetta flexiossa ja 4 astetta vajaa extensiossa. Liikerata parani 32 astet-ta flexiossa ja 8 astetta extensiossa 12 viikon aikana. Polven turvotus alkumit-tauksessa oli patellan yläpuolelta 39,1 cm, patellan keskeltä 38,2 cm ja patellan alapuolelta 38,8 cm. Loppumittauksissa polven turvotus oli patellan yläpuolelta 36 cm, patellan keskeltä 36,2 cm ja patellan alapuolelta 36 cm. Polven turvotus väheni patellan yläpuolelta 2–3 cm 12 viikon aikana. Tutkittavan subjektiivinen kipuaistimus oli alkumittauksessa lepo- ja rasituskivussa 9. Loppumittauksessa lepokipu oli 1 ja rasituskipu 2. Tutkittavan lepokipu väheni 8 numeroa ja rasi-tuskipu väheni 7 numeroa 12 viikon aikana.

Tutkimustulokseni osoittavat, että fysioterapialla pystytään vaikuttamaan pol-ven liikeratojen parantumiseen, turvotuksen vähentämiseen sekä kivun lievit-tämiseen.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste