Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Metropolia Ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Metropolia Ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite

Elementtikylpyhuoneiden asennustyöt ja kosteudenhallinta työmaalla

Lampola, Upi (2017)

Avaa tiedosto
Lampola_Upi.pdf (3.047Mt)
Lataukset: 


Lampola, Upi
Metropolia Ammattikorkeakoulu
2017
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2017110816757
Tiivistelmä
Opinnäytetyön tilaaja oli SRV Rakennus Oy. Työ toteutettiin hyvässä yhteistyössä Parmarine Oy:n kanssa, joka on valmistanut tutkimuksessa käytetyt elementtikylpyhuoneet. Joillakin tilaajan työmailla oli ilmennyt kosteudenhallintaan liittyviä haasteita elementtikylpyhuoneissa. Opinnäytetyön tavoite oli estää tai vähentää kosteudesta johtuvien haittojen syntyminen sen jälkeen, kun kylpyhuone on toimitettu tehtaalta.

Tutkimustyö tehtiin pääosin tilaajan työmaalla Espoossa seuraamalla kylpyhuoneiden asennustyötä. Tutkimuksen tärkeässä osassa olivat monet keskustelut työmailla sekä tehtaalla. Tutkimuksessa käytettiin myös kosteudenmittauslaitteita, jotka asennettiin kylpyhuoneisiin tehtaalla.

Työtä tehdessä muodostui lista haasteita, jotka koskivat kosteudenhallintaa, asennustyötä tai asennusten jälkeisiä töitä. Keskusteluissa listan asiat olivat esillä. Keskustelujen perusteella opinnäytetyön tekijä luetteloi haasteista kehitysehdotuksia niin tehtaan kuin työmaan suuntaan ja välitti niitä opinnäytetyötä tehdessään. Suurin osa kehitysehdotuksista on otettu mielenkiinnolla vastaan sekä luvattu siirtää käytäntöön. Opinnäytetyöhön varattu aika ei valitettavasti riittänyt kehitystyön pitkäjänteisempään seurantaan.

Kosteudenmittausten tulosten tulkinta osoittautui odotuksia työteliäämmäksi. Apua antoivat sertifioitu kosteudenmittaaja sekä fyysikko. Mittauksia pitäisi toteuttaa laajemmin ja ympäri vuoden, jotta tuloksia pystyisi paremmin analysoimaan.

Opinnäytetyön aihe oli mielenkiintoinen. Mitä pitemmälle työ eteni, sitä kiinnostavammaksi se muuttui. Opin tästä tutkimustyöstä paljon. Työn innostavin osa oli rakennusfysikaalisten asioiden pohdiskelu.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste