Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Metropolia Ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Metropolia Ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite

Akillesjänteen tendinopatian fysioterapia- Terapeuttinen harjoittelu

Korjus, Elina; Husso, Karolina (2020)

 
Avaa tiedosto
Akillesjänteen tendinopatian fysioterapia- Terapeuttinen harjoittelu (719.4Kt)
Lataukset: 


Korjus, Elina
Husso, Karolina
2020
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2020112123618
Tiivistelmä
Akillesjänteen tendinopatia on yleinen aikuisilla esiintyvä tuki- ja liikuntaelinvaiva, jolla tarkoitetaan jänteen epäonnistunutta paranemisprosessia. Akillesjänteen tendinopatiaa todetaan tutkimusten mukaan 21–60-vuotiailla vuoden aikana 2,35:llä 1000 ihmisestä. Oireita vaivassa ovat paikallinen kipu jänteen alueella, aamujäykkyys, toiminnallisuuden heikentyminen, kipu aktiviteeteissa kuten juoksussa ja hyppimisessä sekä jänteen paksuuntuminen. Akillesjänteen tendinopatiassa esiintyy sekä sisäisiä, että ulkoisia riskitekijöitä.

Opinnäytetyön tarkoituksena on esitellä alan ammattilaisille ja opiskelijoille vaihtoehtoisia harjoittelumuotoja akillesjänteen tendinopatian kuntoutuksessa. Vaihtoehtoisia harjoittelumuotoja eksentrisen ohella on esitelty kolme: isometrinen, HSR- ja plyometrinen harjoittelu. Jokaisesta harjoittelumuodosta on esitelty kaksi esimerkkiharjoitetta. Tavoitteena on perustella, miksi muita harjoittelumuotoja on aiheellista harkita sekä kertoa kuinka rakentaa terapeuttista harjoittelua akillesjänteen tendinopatian kuntouksessa.

Terapeuttinen harjoittelu on todettu kirjallisuudessa hyödylliseksi konservatiiviseksi hoitokeinoksi akillesjänteen tendinopatian kuntoutuksessa. Harjoittelulla voidaan muun muassa lievittää kipua, parantaa toiminnallisuutta sekä kasvattaa asiakkaan pystyvyydentunnetta ja vähentää krooniseen tendinopatiaan liittyvää pelko- välttämiskäyttäytymistä.

Opinnäytetyössä keskitytään tuomaan esille muita harjoittelumuotoja eksentrisen ohella ja ohjeistamaan kuinka rakentaa terapeuttista harjoittelua akillesjänteen kuntoutuksessa. Harjoittelun suunnittelussa on tärkeää huomioida yksilöllisyys jokaisen asiakkaan kohdalla. Tuotoksena opinnäytetyössä on taulukot kirjallisuudesta esiin nousseista harjoitteista sekä niiden suoritusohjeet.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste