Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Laurea-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Käyttörajattu kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Laurea-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Käyttörajattu kokoelma)
  • Näytä viite

Web-sovelluksen osittainen integrointi Microsoft Teams -viestintäalustalle : Case Cuckoo Workout

Kerminen, Julius (2021)

 
Avaa tiedosto
kerminen_julius.pdf (727.1Kt)
Lataukset: 

Rajattu käyttöoikeus / Restricted access / Tillgången är begränsad
Kerminen, Julius
2021
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2021102118836
Tiivistelmä
Opinnäytetyön tavoitteena oli web-sovelluksen keskeisten toimintojen onnistunut integrointi, sekä julkaisu Microsoft Teams -viestintäalustalle. Integroinnin tavoitteena on laajentaa sovelluksen potentiaalista asiakaskuntaa, sekä tarjota nykyisille asiakkaille mahdollisuuksia käyttää sovellusta myös web- ja mobiilisovellusten ulkopuolella. Työn tarkoituksena oli kehittää ja julkaista sovellus Microsoft Teams -sovelluskauppaan. Työssä integroitava web-sovellus on suomalaisen startup-yrityksen Cuckoo Workoutin kehittämä taukoliikuntasovellus, jonka pääosassa ovat noin 2 – 4 minuutin mittaiset taukovideot.

Kehitystyön tietoperusta pohjautuu pääosin internetistä löytyviin ja ohjelmistokehityksessä paljon käytettyihin ohjesivustoihin, jotka tunnetaan myös nimellä dokumentaatio. Nämä ohjesivustot sisältävät tietoa ohjelmistokehityksessä käytetyistä teknologioista ja ohjeistavat kehittäjää teknologioiden käyttöönotossa sekä käytössä.

Työn tuotos oli chattibotti eli keskustelupohjainen Microsoft Teams -sovellus. Sovellus saatiin julkaistua onnistuneesti Teams -sovelluskauppaan. Sovelluksen kehittämisessä kohdattiin haasteita, ratkaistiin ongelmia ja tehtiin kompromisseja. Lopputulos oli onnistunut sovellus ja sen julkaisu Microsoft Teams -sovelluskaupassa.
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Käyttörajattu kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste