Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Oulun ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Käyttörajattu kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Oulun ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Käyttörajattu kokoelma)
  • Näytä viite

Maatilayrityksen kannattavuuden kehittäminen

Korri, Johannes (2021)

 
Avaa tiedosto
Korri_Johannes.pdf (768.7Kt)
Lataukset: 

Rajattu käyttöoikeus / Restrected access / Tillgången är begränsad
Korri, Johannes
2021
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2021111120082
Tiivistelmä
Opinnäytetyön aiheeksi valikoitui maitotilan kehittäminen. Työssä käsitellään lypsykarjatilan eri kehittämisvaihtoehtoja tuleville vuosille. Kohdetila sijaitsee Nivalassa. Työn tavoitteena on auttaa kohdetilaa eri vaihtoehtojen vertailussa ja parantaa tilan taloudellista tulosta kokonaisuus huomioiden.

Työssä käsitellään maatalouden tilannetta ja rakennekehitystä Suomessa. Maatalousalalla markkinatilanteet muuttuvat jatkuvasti ja työssä on otettu niitä huomion mahdollisuuksien mukaan. Opinnäytetyössä käsitellään myös maatalouden kannattavuuden tunnuslukuja ja kilpailukyvyn parantamista. Maatalouden kannattavuus on heikentynyt viime aikoina merkittävästi muun muassa nousevien tuotantopanosten hintojen myötä.

Kehitysvaihtoehtoja opinnäytetyössä ovat lypsylehmien lisääminen, lihasonnien kasvattaminen sekä nykytuotannolla jatkaminen ja sen tehostaminen. Työssä on laskettu eri vaihtoehtojen kannattavuuksia. Laskelmissa on hyödynnetty muun muassa Savonian ammattikorkeakoulun Maatilayrityksen talous -opintojaksolla käytettyä taloussuunnitelmapohjaa sekä maksuvalmiuslaskelmaa. Opinnäytetyön lähteinä käytettiin alan kirjallisuutta ja alan eri artikkeleita. Lisäksi käytössä olivat tilan kirjanpitoaineistot ja maidon tuotannon raportit.

Laskelmien perusteella tilan kannattaisi jatkaa vielä nykytuotannolla ainakin pari vuotta ja sen jälkeen todennäköisesti lisätä lehmämäärää. Tällä hetkellä maataloudessa on kuitenkin sellainen tilanne koronan vuoksi, että tuotantopanosten hinnat ovat korkealla ja rakennuskustannukset ovat kasvaneet merkittävästi. Tilan talous on tällä hetkellä kohtuullisen hyvällä tasolla ja välttämättömiä investointeja ei ole. Lisäksi yrittäjien jaksaminen on hyvä muistaa investointeja tehdessä.

Opinnäytetyö auttoi hahmottamaan eri kehitysvaihtoehtojen kulurakennetta sekä lisäsi myös tietämystä kannattavuuksien laskemisesta. Työssä tuli ilmi se, että aina maataloudessa tuotannon kasvattaminen ja liikevaihdon kasvattaminen eivät paranna tilan taloudellista tulosta. Kuitenkin on muistettava aina ajatella tulevaisuutta sekä olla päätöksissä johdonmukainen.
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Käyttörajattu kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste