Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Laurea-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Käyttörajattu kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Laurea-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Käyttörajattu kokoelma)
  • Näytä viite

Opas perunkirjoituksen valmistelijalle

Suomalainen, Aino (2021)

 
Avaa tiedosto
Opas perunkirjoituksen valmistelijalle (230.6Kt)
Lataukset: 

Rajattu käyttöoikeus / Restricted access / Tillgången är begränsad
Suomalainen, Aino
2021
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2021111720436
Tiivistelmä
Tämän opinnäytetyön tavoitteena on kehittää HOK-Elannon Lakipalvelun lakipalvelusihteerien työtä. Lakipalvelusihteerien päätehtävänä on perunkirjoitustoimeksiantojen valmistelu ja siihen liittyvät alkuneuvottelut, joissa lakipalvelusihteeri käy asiakkaidensa kanssa kuolinpesän tilanteen läpi perusteellisesti. Kehittämistehtävänä on löytää syitä yleisimmille virheille tai toimeksiantojen pitkittymisille, sekä tehdä työnteosta helpompaa sekä lakimiehille että lakipalvelusihteereille.

Opinnäytetyön teoreettisena viitekehyksenä käytetään oikeuskirjallisuutta, lainsäädäntöä sekä tutkimusmenetelmiin keskittyvää kirjallisuutta. Tutkimuksessa käsitellään jäämistöoikeudellisia aiheita tietoperustaan nojaten siltä osin, kuin se on lakipalvelusihteerille hyödyllistä. Kehitettäviä ongelmakohtia etsitään haastattelemalla HOK-Elannon Lakipalvelun lakimiehiä ja lakipalvelusihteereitä, sekä havainnoimalla eri toimipisteiden käytäntöjä ja toimeksiantoja.

Keskeisimmäksi kehityksen kohteeksi ilmenee perunkirjoitustoimeksiantojen alkuneuvottelut, jotka luovat pohjan jokaiselle toimeksiannolle. Alkuneuvotteluissa laadittavat toimeksiantosopimukset huomataan useissa eri toimipisteissä puutteellisiksi. Toimeksiantoja pitkittäviksi seikoiksi havaitaan yksittäiset asiat, jotka toistuvasti unohtuvat lakipalvelusihteereiltä. Tutkimusten pohjalta luotiin opas lakipalvelusihteereille, joka ohjeistaa järjestelmällisesti alkuneuvottelussa etenemistä esimerkkikirjausten avulla. Opas pyrkii kehittämään toimeksiantosopimusten sisältöä ja kirjausten selkeyttä, sekä muistuttamaan tarvittavista asiakirjoista.
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Käyttörajattu kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste