Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Metropolia Ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Metropolia Ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite

Moottorinohjainlaitteen diagnoosi etäyhteydellä

Vares, Henri (2014)

 
Avaa tiedosto
Henri_Vares.pdf (686.4Kt)
Lataukset: 


Vares, Henri
Metropolia Ammattikorkeakoulu
2014
Creative Commons License
Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 1.0 Suomi
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-201405117088
Tiivistelmä
Tässä insinöörityössä suunniteltiin ja toteutettiin ajoneuvon moottorinohjainlaitteen etädiagnoosin mahdollistava laite. Laite pystyy lukemaan ja poistamaan vikakoodit useimmista autoista auton sijainnista riippumatta etäyhteyden avulla.

Tässä työssä tarkastellaan Raspberry Pi:n ja ELM327:n toimintaa, vikakoodien lukuun soveltuvia vapaan lähdekoodin ohjelmia ja ohjeistetaan laitteen toteutus ja käyttö. Työssä ei syvennytä Raspberry Pi:n komentoihin tai käytettyjen ohjelmien toimintaperiaatteeseen.

Työn tavoitteena oli toteuttaa laite, joka mahdollistaa auton vikakoodien ja muuttujien lukemisen vikatilanteiden sattuessa auton ollessa muualla kuin korjaamolla. Laitteen tarkoitus on mahdollistaa auton alustava diagnoosi auton vikaantuessa tien päällä. Etäyhteyden muodostanut henkilö voi näin ollen ohjeistaa asiakasta puhelimitse jatkotoimenpiteissä. Laite on tarkoitettu autoon lisävarusteeksi asennettavaksi, eikä se vaadi käyttäjältään autoalan tuntemusta.

Laitteen toteutus onnistui suunnitelmien mukaisesti ja lopputulos täyttää sille asetetut tavoitteet. Laite muodostaa etäyhteyden nappia painettaessa, minkä jälkeen on mahdollista esimerkiksi lukea ajoneuvosta vikakoodit ja poista ne. Toinen painike asetettiin käynnistämään ajoneuvon anturitietojen tallennus ajon aikana.

Laitteen toteutukseen on käytetty Raspberry Pi -tietokonetta, ELM327-OBD-lukijaa ja 3G-modeemia. Käytettävät ohjelmat ovat kaikki vapaaseen lähdekoodiin perustuvia ja ovat saatavilla kaikille.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste