Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Savonia-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Käyttörajattu kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Savonia-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Käyttörajattu kokoelma)
  • Näytä viite

HT&LT Järjestelmien käyttöönoton kehittäminen

Tuura, Tapio (2020)

 
Avaa tiedosto
Tuura_Tapio.pdf (1.208Mt)
Lataukset: 

Rajattu käyttöoikeus / Restricted access / Tillgången är begränsad
Tuura, Tapio
2020
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-202205128761
Tiivistelmä
Meyer Turku Oy:n toimeksiantamassa työssä on tarkasteltu HT< eli (high temperature & low temperature) jär-jestelmien käyttöönottoa. Järjestelmien käyttökohteita ovat pääkoneiden esilämmitys ja jäähdytys, sekä lukuisten toimilaitteiden jäähdyttäminen. Järjestelmät ovat suljettuja makeavesipiirejä.

Työssä on tutkittu vaihtoehtoisia toimintatapoja nykyisen käyttöönottoprosessin kehittämiseksi. Keskeisimmiksi kohteiksi nousivat järjestelmien huuhtelu ja suodatus.

Tuloksena huuhtelun parantamiseksi on esitetty vaihtoehtoa järjestelmän jakamisesta osiin. Tämä tarkoittaa sitä, että virtaus ohjataan venttiilien avulla vain yhteen haaraan kerrallaan. Näin virtaus saadaan voimakkaammaksi, joka edesauttaa epäpuhtauksien liikkumista putkilinjassa.

Suodatuksen tehostamiseksi työssä on esitetty uutta suodatintyyppiä. Nykyisen korisuodattimen tilalle sopisi keski-pakoerotin. Sen etuja olisivat mm. suurempi tilavuusvirta ja tukkeutumattomuus. Työssä on liitteenä Filterit Oy:n tarjous käyttökohteeseen soveltuvasta keskipakoerottimesta.

Tutkittuja vaihtoehtoja ei ole kuitenkaan vielä kokeilu käytännössä, joten tässä vaiheessa on mahdotonta arvioida kattaako säästetty työmäärä ja suodatusaika hintaeron nykyiseen suodattimeen verrattuna.
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Käyttörajattu kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste