Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Laurea-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Käyttörajattu kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Laurea-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Käyttörajattu kokoelma)
  • Näytä viite

Työnantajamielikuvan parantaminen viestinnän keinoin

Siniluoma, Oona (2022)

 
Avaa tiedosto
Siniluoma_Oona.pdf (1.481Mt)
Lataukset: 

Rajattu käyttöoikeus / Restricted access / Tillgången är begränsad
Siniluoma, Oona
2022
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2022060716402
Tiivistelmä
Tämä PONT- muotoinen opinnäytetyö on kirjoitettu keväällä 2022 osana restonomitutkintoa palveluliiketoiminnan koulutusohjelmassa. Opinnäytetyön tavoitteena oli kehittää toimeksiantaja yrityksen työnantajamielikuvaa viestinnän avulla, tämän työn toimeksiantaja oli ME Studio Oy, joka on yritystapahtumiin erikoistunut tapahtumatoimisto.

Työn kirjoittaja työskentelee ensimmäisessä työtehtävässään alalla, joten raportoinnissa on reflektoitu myös omaa kehittymistä tapahtuma-alan ammattilaiseksi, oma kehittyminen alalla asetettiin myös yhdeksi opinnäytetyön tavoitteeksi. Toisena tavoitteena oli parantaa yrityksen työnantajamielikuvaan viestinnän keinoin ja toimittaa toimeksiantajalle perehdytysopas vuokratyöfirmojen työntekijöille, joka on tuotettu tämän PONT:in yhteydessä, perehdytysopas löytyy tämän tiedoston liitteistä (liite1).

Opinnäytetyön tavoitteiden täyttämiseksi on hyödynnetty omia vahvuuksia kirjallisessa viestinnässä tuottamalla yritykselle lukuisia sosiaalisen median päivityksiä ja kirjoittamalla yrityksen verkkosivujen sisältöä uudelleen niin, että ne tukevat paremmin yrityksen liiketoiminnallisia tavoitteita jatkossa

Teoreettinen viitekehys tapahtuma-alan työtehtäviin on hankittu alan kirjallisuudesta, kuten Tapahtuma on tilaisuus ja Onnistunut yritystapahtuma. Työnantajamielikuvan kehittämisessä on hyödynnetty rekrytointiin ja työnantajamielikuvaan liittyviä artikkeleita, oppaita ja blogikirjoituksia ja yrityksen sisäistä julkaisematonta materiaalia.
. Seurantajakson aikana toiminnalliset tavoitteet saavutettiin erittäin hyvin ja kevään aikana suoritettu kehittämistyö tuotti toivottuja tuloksia raportointiviikkojen päättymisen jälkeen.
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Käyttörajattu kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste