Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Oulun ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Käyttörajattu kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Oulun ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Käyttörajattu kokoelma)
  • Näytä viite

Ajoneuvoalan AT- ja EAT-tutkinnon suorittaneiden matemaattiset taidot työelämässä

Manninen, Matti (2022)

 
Avaa tiedosto
Manninen_Matti.pdf (1.637Mt)
Lataukset: 

Rajattu käyttöoikeus / Restricted access / Tillgången är begränsad
Manninen, Matti
2022
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2022073119348
Tiivistelmä
Tämän opinnäytetyön taustalla olivat vuosien varrelta kertyneet havainnot yhtäältä matemaattisten aineopintojen puuttumisesta opetussuunnitelmista ja toisaalta matemaattisten taitojen puutteista ajoneuvoalan ammatti- ja erikoisammattitutkintoa raskaan kaluston parissa suorittavilla opiskelijoilla ja siten myös tutkintoon valmistuneilla. Taustalla olivat myös havainnot ja palautteet puutteista väylätekniikan, sähköjärjestelmien, sähköhydrauliikan ja ohjausjärjestelmien ymmärtämään oppimisessa - voisiko näiden asioiden ymmärryksen taustalla olla matemaattisten taitojen puute?

Tämän opinnäytetyön tavoitteena oli kehittää ajoneuvoalan ammattitutkintoon (AT) ja erikoisammattitutkintoon (EAT) valmistavaa koulutusta ja näin kehittää erityisesti EAT-opiskelijoiden valmiuksia selvitä työelämän haasteista loogista ja matemaattista päättelykykyä vaativissa esimies- ja asiantuntijatehtävissä.

Tutkimuksen toteutustapa oli kysely- ja haastattelututkimus. Kyselyitä ja haastatteluja tehtiin tutkimusaineiston keräämistä varten suurimmaksi osaksi Pohjois-Suomen alueella toimiville raskaskalustokorjaamoissa työskenteleville AT- ja EAT-tutkinnon suorittaneille mekaanikoille sekä työnjohto- ja esimiestehtävissä työskenteleville henkilöille. Kysely toteutettiin Google Forms -lomakkeella.

Tutkimuksessa käytettiin havainnoivaa tutkimusmenetelmää vuosien varrelta kertyneiden kokemusten ja havaintojen pohjalta, josta on syntynyt hypoteesi liittyen em. kysymykseen tutkinnon suorittaneiden matemaattisten taitojen riittämättömyydestä työelämässä. Tätä hypoteesia testasin tässä opinnäytetyössä määrällisen kyselytutkimuksen avulla.

Tutkimuskysymyksiä oli kaksi:
1. Riittävätkö matemaattiset taidot raskaan kaluston parissa työskentelevillä ammatti- ja erikoisammattitutkinnon suorittaneilla eri työtehtävissä?
2. Onko ammattitutkintoon ja erikoisammattitutkintoon valmistavaan koulutukseen tarpeellista integroida matematiikan opetusta?

Ensimmäiseen tutkimuskysymykseen saatiin vastaukseksi, että taidot ovat keskimäärin riittämättömiä varsinkin esimiesasemassa toimivilla vastaajilla. Toiseen tutkimuskysymykseen saatiin vastaukseksi, että erityisesti erikoisammattitutkintoon valmistavaan koulutukseen on tarpeellista integroida matematiikan opetusta.
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Käyttörajattu kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste