Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Laurea-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Käyttörajattu kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Laurea-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Käyttörajattu kokoelma)
  • Näytä viite

Seksuaali- ja sukupuolivähemmistöön kuuluva potilas: ammatillisia kohtaamisia hoitotyössä

Mäkinen, Terhi; Tuomi, Susanna (2022)

 
Avaa tiedosto
Makinen_Tuomi.pdf (366.9Kt)
Lataukset: 

Rajattu käyttöoikeus / Restricted access / Tillgången är begränsad
Mäkinen, Terhi
Tuomi, Susanna
2022
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2022111923138
Tiivistelmä
Kaikki ihmiset tulee kohdata avoimesti, huomaavaisesti ja aidolla kiinnostuksella. Terveysalan ammattilaisilta vaaditaan kykyä kohdata sukupuoleen ja seksuaalisuuteen liittyviä potilaita ilman ennakko-oletuksia. Ammattilaisen tarjoama turvallinen kohtaaminen mahdollistaa asiakkaan nähdyksi ja kuulluksi tulemisen. Hoitajan velvollisuus on luoda ilmapiiri, jossa puhuminen on mahdollista.

Tämän opinnäytetyön toimeksiantajana toimi Laurea ammattikorkeakoulu. Opinnäytetyön tarkoituksena oli edistää sairaanhoitajaopiskelijoiden valmiutta kohdata ammatillisesti seksuaalisuuden- ja sukupuolen moninaisuutta hoitotyössä. Tavoitteena oli lisätä sairaanhoitajaopiskelijoiden tietoutta seksuaalisuuden- ja sukupuolen moninaisuudesta. Opinnäytetyön tehtävänä oli tuottaa opetusmateriaalia Laurea ammattikorkeakoulun käyttöön.

Opinnäytetyö tehtiin kuvailevana kirjallisuuskatsauksena. Aineistoa etsittiin eri tietokannoista vuosien 2010–2022 väliltä. Opinnäytetyöhön valittiin 7 tutkimusta, joiden tuloksia esitellään opinnäytetyön tutkimuskysymysten näkökulmasta. Opetusmateriaaliksi valittiin case-työskentely. Case-tehtävien avulla opiskelijat pääsevät harjoittelemaan seksuaalisuuden- ja sukupuolen moninaisuuden kohtaamista ammatillisen näkökulman kautta.

Tulosten mukaan hoitohenkilökunnan tiedot ja taidot sekä heidän omat asenteensa eivät ole riittäviä kohdatakseen sukupuoli- ja seksuaalivähemmistöjä. Sairaanhoitajat tarvitsevat myös lisää koulutusta ammatilliseen kohtaamiseen. Jatkokehitysideana on, että seksuaaliterveys opintojaksot kuuluisivat kaikille perusopintoihin sosiaali- ja terveysalalla opiskeleville
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Käyttörajattu kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste