Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Savonia-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Käyttörajattu kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Savonia-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Käyttörajattu kokoelma)
  • Näytä viite

Kokoonpanoprosessin työohjeiden kehittäminen

Martikainen, Mirja (2022)

 
Avaa tiedosto
Martikainen_Mirja.pdf (1001.Kt)
Lataukset: 

Rajattu käyttöoikeus / Restricted access / Tillgången är begränsad
Martikainen, Mirja
2022
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2022121530104
Tiivistelmä
Opinnäytetyön aiheena oli kohdeyrityksen kokoonpanoprosessin työohjeiden kehittäminen. Työn vakioinnin eteen on kohdeyrityksen tuotannossa tehty toimia jo muutaman vuoden ajan. Nyt oltiin tilanteessa, jossa työohjeprosessin nykytila ja rooli työn vakioinnissa oli aiheellista tutkia. Työn vakioinnilla tavoitellaan positiivisia vaikutuksia muun muassa työturvallisuuteen, työhyvinvointiin, prosessien virtaustehokkuuteen, toiminnan ja tuotteen laatuun, vaihtelun ja poikkeamien hallintaan sekä osaamisen kehittymiseen. Opinnäytetyön tavoitteena oli tehdä kehitysehdotuksia kohdeyrityksen työohjeprosessin vakioimiseksi.

Opinnäytetyössä perehdyttiin kirjallisuuskatsauksen avulla prosessien kehittämiseen, työn standardointiin ja työohjeiden merkitykseen manuaalisessa kokoonpanossa. Katsauksen tarkoituksena oli etsiä toimivia käytäntöjä kokoonpanotyön työohjeprosessin kehittämiseen ja vakioimiseen. Opinnäytetyön pohjana toimi tekijän opintoihin kuuluneet erikoistumisprojektit. Erikoistumisprojekti 1:ssä selvitettiin kohdeyrityksen tuotannon työohjeiden nykytilaa ja erikoistumisprojekti 2:ssa tutkittiin, mistä tarve tuotannon työohjeelle syntyy. Projektien tulosten pohjalta tehtiin kehitysehdotuksia kokoonpanoprosessin työohjeiden vakioimiseksi.

Opinnäytetyön tuloksena saatiin kolme kehitysehdotusta, joita ovat nykytilan kartoitus tuotannon työhön liittyvästä ohjeistuksesta, tuotannon ohjeistuksen jakaminen eri tasoille sisällön ja kohderyhmän mukaan sekä työohjeprosessin kuvaaminen ja vastuiden määrittely prosessin eri vaiheille. Näitä kehitysehdotuksia voidaan hyödyntää kohdeyrityksen kokoonpanoprosessin työohjeiden vakioinnissa sekä tarvittaessa muidenkin osastojen työohjeiden kehittämisessä.
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Käyttörajattu kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste