Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Oulun ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Käyttörajattu kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Oulun ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Käyttörajattu kokoelma)
  • Näytä viite

Sukevan vankilan työhyvinvoinnin tila

Nenola, Viljami (2023)

 
Avaa tiedosto
Viljami Nenola.pdf (761.5Kt)
Lataukset: 

Rajattu käyttöoikeus / Restricted access / Tillgången är begränsad
Nenola, Viljami
2023
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2023051210471
Tiivistelmä
Opinnäytetyön toimeksiantaja on Sukevan vankila. Työn tavoite on selvittää työhyvinvoinnin tila henkilöstön näkökulmasta. Aihe valikoitui itseäni kiinnostavista vaihtoehdoista ja koen, että tämä aihe on myös erityisen tärkeä. Toteutettu tutkimus on määrällinen ja keskeisin toteutustapa työlle on strukturoidun kyselyn teettäminen henkilöstölle. Toimeksiantajan toiveesta kyselyn otanta koskee koko henkilöstöä. Työhyvinvoinnin osalta työ on rajattu käsittelemään neljää osa-aluetta työhyvinvoinnista. Osa-alueita ovat työterveys, työympäristö, työn imu ja työpahoinvointi. Työn tietoperustassa käydään näiden osa-alueiden teoriaa läpi.

Kysely toteutettiin Webropol- järjestelmällä ja jaettiin henkilöstölle työsähköpostin kautta. Kyselyn kannustimena järjestettiin pieni arvonta. Kyselyssä oli noin 5 kysymystä per osa-alue. Vas-tauksia kysely keräsi 48 eli 40 prosenttia koko henkilöstöstä. Kyselyn tuloksia tarkasteltiin Webropol- järjestelmän raportointi osion avulla ja kuvattiin työhön taulukoituna eli käytettiin tilastollisesti kuvaavaa analyysia.

Tutkimuksesta selvisi, että vankilan työhyvinvoinnin tila on päällisin piirtein hyvä. Erityisen hyviä tuloksia sai työterveys ja työn imu. Työympäristön ja työ uupumuksen suhteen vankilalla on parannettavaa. Erityisiksi ongelma kohdiksi nousi henkilöstötilat ja työntekijöiden tyytymättömyys palkkaukseen. Palkkaukseen on tulossa korotuksia mikä toivottavasti korjaa tilannetta. Henkilöstön tilojen remontointi ja parantaminen olisi selkeä toimenpide työympäristön parantamiseksi
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Käyttörajattu kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste