Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Laurea-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Käyttörajattu kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Laurea-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Käyttörajattu kokoelma)
  • Näytä viite

Perehdyttämisen kehittäminen toimeksiantajayrityksessä

Palén, Maria (2023)

 
Avaa tiedosto
Palen_Maria.pdf (420.5Kt)
Lataukset: 

Rajattu käyttöoikeus / Restricted access / Tillgången är begränsad
Palén, Maria
2023
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2023060622101
Tiivistelmä
Tämän opinnäytetyön tarkoituksena oli kehittää toimeksiantajayrityksen nykyistä perehdytysprosessia. Opinnäytetyön tuotoksena syntynyt perehdytyskortti tulee palvelemaan ensisijaisesti uusia työntekijöitä, mutta se toimii myös muistilistana vanhemmille työntekijöille. Perehdytyskortista löytyy yhdeksän kategoriaa, jotka sisältävät kaikki ne perehdytettävät asiat, jotka on tarkoitus käydä läpi kaikkien uusien työntekijöiden kanssa.

Opinnäytetyön tietoperustassa käsiteltiin ensin perehdyttämistä kokonaisuutena, jonka jälkeen avattiin perehdyttämiselle asetettavia tavoitteita, perehdyttämisen suunnittelua, sen prosessia, perehdyttäjää ja perehdytyksessä käytettäviä materiaaleja. Tämän jälkeen tarkasteltiin vielä perehdyttämiseen liittyvää lainsäädäntöä.

Opinnäytetyön toiminnallisessa osuudessa luodun perehdytyskortin laatimiseen tarvittava aineisto kerättiin kyselyn ja teemahaastattelun avulla. Haastattelu oli suunnattu yrityksen vuoropäälliköille ja kysely puolestaan muulle henkilökunnalle. Kyselyn ja haastattelun vastauksista välittyi etenkin se, että perehdyttämiseen kaivattiin enemmän järjestelmällisyyttä ja enemmän materiaaleja. Näiden vastauten pohjalta suunniteltiin perehdytyskortti, joka määrittää mitä perehdyttämisessä käydään läpi ja minkä mukaan perehdytettämisessä edetään.
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Käyttörajattu kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste