Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Laurea-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Käyttörajattu kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Laurea-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Käyttörajattu kokoelma)
  • Näytä viite

Liikunnan merkitys vangin kuntoutumiseen ja vankilassa jaksamiseen

Ovaskainen, Mikko (2023)

 
Avaa tiedosto
Ovaskainen_Mikko.pdf (529.3Kt)
Lataukset: 

Rajattu käyttöoikeus / Restricted access / Tillgången är begränsad
Ovaskainen, Mikko
2023
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2023062124265
Tiivistelmä
Tämä opinnäytetyö toteutettiin kehittämistyönä Juuan vankilalle. Opinnäytetyön aiheena oli liikunnan merkitys vangin kuntoutumiseen ja vankilassa jaksamaiseen. Kehittämistyön tarkoituksena oli lisätä ja kehittää Juuan vankilan liikuntatoimintoja. Tavoitteena oli tuoda malli henkilökohtaisesta valmennuksesta liikkumisesta, kuntosaliharjoittelusta ja hyvinvoinnista kiinnostuneille vangeille.

Teoreettisena viitekehyksenä tarkastelin liikunnan merkitystä yleisesti hyvinvointiin, liikunnan vaikutuksia terveyteen ja liikuntaa alkoholin käytön ja tupakoinnin lopettamisen apuna. Lisäksi käsittelin motivaatiota sekä vuorovaikutuksellista työotetta ja lähityötaitoja.

Opinnäytetyöni tavoitteiden toteutumista arvioitiin osallistujien saatujen havaintojen, Juuan vankilan henkilökunnan palautteiden sekä omien muistiinpanojen ja havaintojen avulla. Henkilökohtaisempi ote liikuntatoimintojen ohjaamisessa koettiin hyödylliseksi ja liikuntatoimintojen lisääminen koettiin myönteisenä asiana.

Johtopäätöksenä voidaan todeta, että valmennuksellinen lähestymistapa liikuntatoiminnoissa sopii liikunnasta kiinnostuneiden vankien toiminnaksi. Tulosten perusteella toimintoihin ja ryhmäntoimintaan oltiin tyytyväisiä ja aiheita liikunnan ja ravinnon saralla pidettiin monipuolisina ja tarpeellisina. Henkilökunnan palautteen perusteella toimintaa pystyttiin näkemään osana Juuan vankilan toimintaa ja vastaavaa toimintaa toivottiin vankilaan lisää. Kehittämisehdotuksien mukaisesti valmennuksellista otetta liikuntatoimintoihin voisi olla enemmän ja tällainen toiminta voitaisiin ottaa osaksi rangaistusajan suunnitelmaa.
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Käyttörajattu kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste