Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Oulun ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Käyttörajattu kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Oulun ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Käyttörajattu kokoelma)
  • Näytä viite

Ohjelmiston vaihdoksien ongelmat ja onnistumiset taloushallinnon yritysympäristössä

Remesaho, Inka (2023)

 
Avaa tiedosto
Remesaho_Inka.pdf (234.2Kt)
Lataukset: 

Rajattu käyttöoikeus / Restricted access / Tillgången är begränsad
Remesaho, Inka
2023
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2023080924683
Tiivistelmä
Ohjelmiston vaihdosprosessit ovat suuria ja kalliita investointeja niin pienille kuin suurille yrityksille. Vaihdosprosessien haasteet ja ongelmat vaikuttavat työntekijöihin sekä sitä seuraaviin kehitystöihin ohjelmiston kannalta. Haasteiden ja toistuvien ongelmien havaitseminen ja minimointi ovat erittäin tärkeitä ohjelmiston vaihdosprosessissa.

Opinnäytetyön tavoitteena oli tarkastella ohjelmiston vaihdosprosessia yleisesti työntekijän näkökulmasta, miten prosessia voitaisiin kehittää työntekijä ystävällisempään suuntaan. Työssä käytiin läpi yleisimpiä ohjelmiston vaihdoksien syitä sekä ohjelmistokehityksen vaiheita. Tarkoituksena oli katsoa ohjelmiston vaihdosta työntekijätasolla ja havainnollistaa prosessin onnistumisia sekä havaittuja toistuvia ongelmia, jotta niitä voitaisiin ennalta ehkäistä tulevaisuuden muutosprosesseissa.

Tekoälyn sekä kustannustehokkuuden ollessa kovassa huudossa työelämässä, työssä tarkasteltiin ohjelmiston vaihdoksien syiden osalta tekoälyä sekä käytettävyyttä. Ohjelmistokehityksen vaiheiden osalta tarkasteltiin vaatimusmäärittelyä, hankintaa, käyttöönottoa ja ylläpitoa.

Lopputuloksena voitiin todeta, että ohjelmistoyritysten olisi hyvä panostaa erityisesti ohjelmistoon perehdyttäjän sekä ohjelmistotuen ammattitaitoon sekä ohjelmiston tietämykseen. Tutkimuksen avulla voidaan pyrkiä tulevaisuuden vaihdosprosesseissa välttämään suurimpia ongelmia ja haasteita, joita vaihdosprosessi tuo työntekijätasolle.
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Käyttörajattu kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste