Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Oulun ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Käyttörajattu kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Oulun ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Käyttörajattu kokoelma)
  • Näytä viite

Takkaluukun valmistustekniikka

Piippo, Mikko (2011)

 
Avaa tiedosto
piippo_mikko.pdf (1.429Mt)
Lataukset: 

Rajattu käyttöoikeus / Restricted access / Tillgången är begränsad
Piippo, Mikko
2011
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2023091926010
Tiivistelmä
Työn aihe oli takkaluukun valmistustekniikan suunnittelu. Työssä oli tarkoitus määrittää koko valmistus-toimitusketju, jonka avulla tuotannon aloittaminen voitaisiin tehdä. Tavoitteeksi työlle asetettiin myyntivalmis tuote.
Työ aloitettiin takkaluukun suunnittelulla, johon palkattiin teollinen suunnittelija. Suunnittelija päätyi lopulta suunnittelemaan kokonaisuudessaan uuden takan tulisijavalmistaja Polarstonelle. Suunnitteluvaihetta seurasi kuvien mallintaminen piirustusohjelmalla. Suunnittelussa ja puhtaaksi piirtämisessä otettiin huomioon Pelaser Oy:n konekanta, koska se oli sitoutunut alusta asti osaksi valmistusprosessia. Valmistustekniikan suunnittelu tapahtui pääosin suunnittelu- ja piirtämisvaiheessa. Valmistustekniikka havainnollistettiin prosessikaavioin ja ohjaussuunnitelmataulukon avulla. Työssä on laskettu myös luukun valmistuskustannukset.
Molempien yritysten kokemus tulisijatuotteiden valmistuksesta ja kontaktit tulisijavalmistajiin edesauttoivat hankkeen nopeaa etenemistä. Lopullista testausta käyttökohteessa ei ehditty suorittaa, sillä tulisijan suunnittelu on kesken. Luukusta on kuitenkin valmistettu protomalli, joten valmistettavuus ja osien sopivuus on siten varmistettu. Tässä opinnäytetyössä tärkeimmiksi asioiksi yrityksille muodostui hankkeen eteenpäin vienti ja työnpiirustusten mallintaminen.
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Käyttörajattu kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste