Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Oulun ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Käyttörajattu kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Oulun ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Käyttörajattu kokoelma)
  • Näytä viite

Lattiajäähdytys

Uusihaka, Juha (2013)

 
Avaa tiedosto
uusihaka_juha.pdf (1.436Mt)
Lataukset: 

Rajattu käyttöoikeus / Restricted access / Tillgången är begränsad
Uusihaka, Juha
2013
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2023103128199
Tiivistelmä
Suomessa lattialämmitysjärjestelmää hyödynnetään lattiajäähdytyksessä. Lattialämmitys on mitoittava tekijä, koska lämmityskausi on Suomessa pidempi kuin jäähdytyskausi. Opinnäytetyössä tutkittiin lattiajäähdytyksen toimivuutta asuin- ja toimistorakennuksissa. Työssä mitoitettiin lattialämmitys- ja lattiajäähdytysjärjestelmä esimerkkirakennukseen. Esimerkkirakennus on toimistorakennus Vaasassa. Esimerkkirakennuksesta valittiin eri typpisiä toimistohuoneita, joissa on erisuuruiset jäähdytys- ja lämmitystehon tarpeet.

Työssä käytetään CADS Planner -suunnitteluohjelmaa lämpöhäviöiden laskentaan, lattialämmityksen mitoittamiseen ja lattialämmityspiirien piirtämiseen. Lämpöhäviöiden laskennassa tarvittavat mitoitustiedot on katsottu Suomen rakentamismääräyskokoelmasta D3 ja D5. Lattialämmitys soveltuu toimistorakentamiseen hyvin, kun huonekorkeus ei nouse liian korkeaksi tai huoneessa ei ole suuria ikkunapinta-aloja. Korkeissa huoneissa lämmitystehon tarve saattaa nousta liian korkeaksi lattialämmitykselle. Huoneissa, missä ikkunapinta-alaa on paljon, ei lattialämmityksellä saada riittävän suurta lämmitystehoa katkaisemaan ikkunoista aiheutuvaa konvektiovirtausta.

Lattiajäähdytys mitoitettiin esimerkkirakennuksen toimistohuoneisiin. Laatan paksuus, putkikoko, putkien asennusväli ja lattian pintamateriaali oli sama kuin lattialämmityksen mitoituksessa. Esimerkkihuoneiden tehot laskettiin huoneilman lämpötiloille +25 °C ja +27 °C. Lattiajäähdytyksestä saatuja tehoja verrattiin huonekohtaisiin jäähdytystehon tarpeisiin. Asuinrakennuksissa lattiajäähdytys on oikeastaan ainoa hyvä ja toimiva jäähdytysmuoto. Lattiajäähdytyksellä saadaan haluttu lämpötila joka huoneeseen huonekohtaisen säädön avulla. Toimistohuoneeseen lattiajäähdytys ei riitä. Toimistoissa jäähdytystehon tarpeet nousevat liian suuriksi lattiajäähdytykselle. Lattiajäähdytys on toimiva ratkaisu jonkin toisen jäähdytysmuodon esimerkiksi tuloilmajäähdytyksen rinnalla.
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Käyttörajattu kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste