Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Laurea-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Käyttörajattu kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Laurea-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Käyttörajattu kokoelma)
  • Näytä viite

Pk-yritysten resilienssin kasvattaminen muuttuvassa toimintaympäristössä

Dano, Mariam (2024)

 
Avaa tiedosto
Dano_Mariam.pdf (2.338Mt)
Lataukset: 

Rajattu käyttöoikeus / Restricted access / Tillgången är begränsad
Dano, Mariam
2024
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-202404106231
Tiivistelmä
Elämme nykyään nopeasti ja jatkuvasti muuttuvassa maailmassa, jossa on paljon epävarmuutta. Selviytyäksemme näistä epävarmuustekijöistä meidän on valmistauduttava niihin etukäteen. Ennalta varautumisesta voidaan myös käyttää termiä resilienssi. Resilienssin tarkoituksena on auttaa sekä yksityishenkilöitä että yrityksiä selviytymään yllättävistä tilanteista mahdollisimman nopeasti sekä välttämään mahdolliset tappiot. Mitä enemmän henkilö tai yritys altistaa itsensä epämiellyttäville tilanteille, sitä todennäköisemmin se selviää ja sietää niitä. Jokaisen ihmisen ja yrityksen on tärkeää ymmärtää resilienssin tärkeys ja välttämättömyys, koska se auttaa selviytymään ylivoimaisista ja odottamattomista tilanteista. Tämän opinnäytetyön tarkoituksena on auttaa yrityksiä, erityisesti pieniä ja keskisuuria yrityksiä (myöhemmin pk-yritykset) kasvattamaan resilienssiään. Tämän opinnäytetyön kohdeyritys on pienyritys D-House Oy, joka haluaa kasvattaa resilienssiään.

Opinnäytetyön teoreettinen viitekehys koostuu resilienssistä, riskienhallinnasta, toiminnan jatkuvuudenhallinasta, ennakoinnista ja johtamisesta. Teoreettinen viitekehys muodostui käyttämällä alan kirjallisuutta ja kirjallisuus löydettiin opinnäytetyön kirjallisuuskatsauksen kautta.

Tässä opinnäytetyössä käytettiin kvalitatiivista eli laadullista kehittämismenetelmää, ja tutkimusaineisto kerättiin haastattelun avulla. Haastattelu toteutettiin strukturoidulla puhelinhaastattelulla, ja haastateltavina olivat pk-yritysten toimitusjohtajat eri toimialaoilta. Tiedonkeruumenetelmä auttoi kartoittamaan, mikä on pk-yritysten tämänhetkinen tietoisuus resilienssistä ja selvittämään, mitä riskejä pk-yritykset ovat huomioineet yrityksensä toimintaympäristön riskianalyysissä.

Tämän opinnäytetyön kehittämistyön tuotoksena syntyi ohjekirja, jonka tarkoituksena on ensisijaisesti antaa kohdeyritykselle toimintaohjeet resilienssin kasvattamiseksi. Ohjekirjan toissijainen tarkoitus on, että muutkin pk-yritykset voisivat hyötyä näistä toimintaohjeista resilienssin kasvattamiseksi.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Käyttörajattu kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste