Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Oulun ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Käyttörajattu kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Oulun ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Käyttörajattu kokoelma)
  • Näytä viite

Kohdeyrityksen liitosmenetelmien analysointi

Paturi, Justus (2020)

 
Avaa tiedosto
paturi_justus.pdf (521.7Kt)
Lataukset: 

Rajattu käyttöoikeus / Restricted access / Tillgången är begränsad
Paturi, Justus
2020
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2024052917579
Tiivistelmä
Tässä opinnäytetyössä selvitettiin kohdeyritykselle vaihtoehtoista liitosmenetelmää osana uuden tuotteen tuotekehitysprojektin alkuselvitystä. Tavoitteena oli selvittää tuotteen hitsauksen metrihinta ja etsiä vaihtoehtoinen liitosmenetelmä kohdeyrityksen tuotekehitysprojektin lähtökohdaksi.

Työ toteutettiin tutkimalla kohdeyrityksen toimeksi annetut vaihtoehtoiset liitosmenetelmät ja niiden soveltuvuutta ja kustannuksia verrattiin hitsaukseen. Työssä tutkittiin hitsauksen kulurakenne, jotta saatiin vertailuarvo muille liitosmenetelmille. Työssä haastateltiin alan johtavia asiantuntijoita ja pyydettiin teknisiä tietoja ja tarjouksia alan yrityksiltä. Selvitysten ja tarjousten perusteella liitosmenetelmiä vertailtiin toisiinsa ja valittiin kohdeyritykselle sopivin vaihtoehto.

Tutkimusten perusteella todettiin, että teknisten ominaisuuksien ja tarjousten perusteella sopivimmaksi menetelmäksi valikoitui muotoliitos. Muotoliitos täytti kohdeyrityksen vaaditut tekniset ja taloudelliset vaatimukset. Muotoliitos kestää 70 prosenttia pistehitsauksen kuormituksesta, mikä täyttää tekniset vaatimukset.

Ruuvi- ja niittiliitoksen kustannukset nousevat liian korkeaksi hitsaukseen verrattuna, koska liitoksen tuotekustannuksen hinta nousee liian korkeaksi. Opinnäytetyön tuloksena on, että muotoliitosmenetelmä soveltuu kohdeyrityksen tuotekehitysprojektin lähtökohdaksi.
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Käyttörajattu kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste