Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Oulun ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Käyttörajattu kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Oulun ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Käyttörajattu kokoelma)
  • Näytä viite

Henkilökohtainen sijoitusyhtiö

Toivanen, Santeri (2020)

 
Avaa tiedosto
toivanen_santeri.pdf (397.5Kt)
Lataukset: 

Rajattu käyttöoikeus / Restricted access / Tillgången är begränsad
Toivanen, Santeri
2020
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2024052816964
Tiivistelmä
Tämän opinnäytetyön aiheeksi valikoitui henkilökohtainen sijoitusyhtiö, sillä sijoittaminen on kiinnostanut minua kauan ja olet pitkään pohtinut henkilökohtaisen sijoitusyhtiön perustamista. Työllä ei ole toimeksiantajaa, vaan se on kehittämistehtävä henkilökohtaisen sijoitusyhtiön liikeidean suunnittelemiseksi ja jalostamiseksi. Henkilökohtaisen sijoitusyhtiön ei ole tarkoitus työllistää tekijää, vaan toimia apuvälineenä henkilökohtaisen varallisuuden kerryttämiseen ja hallinnointiin. Työn tavoitteena on tuottaa selkeä käsitys yrittäjyydestä ja huomioitavista seikoista henkilökohtaisen sijoitusyhtiön kautta sijoittamisesta.

Työn rakenne koostuu tietoperustasta, jonka jälkeen käsitellään tämän sijoitusyhtiön toimintaan liittyviä keskeisiä asioita sekä työn johtopäätöksiä ja pohdintaa. Yhtiön toimintasuunnitelma on siis kokonaan omaa ajatustani yhtiön mahdollisesta toiminnasta ja kehittymisestä. Työn tietoperustassa käydään läpi yrittäjyyden määritelmiä, erilaisia sijoittamisen muotoja sekä yhtiömuotoista sijoittamista rahoituksen näkökulmasta. Työssä tutkitaan ja kehitetään henkilökohtaisen sijoitusyhtiön liiketoimintamallia ja tarkastellaan sen kannattavuutta. Aineistona on käytetty pääsääntöisesti luotettavia ja ajankohtaisia kirja- ja internetlähteitä. Aineiston keruuta varten toteutettiin myös haastattelu, jonka vastaukset olivat samansuuntaisia muiden lähteiden kanssa.

Opinnäytetyön lopputuloksena muodostui selkeä kokonaisuus yrittäjyydestä sekä jäsentyi ajatukset henkilökohtaisen sijoitusyhtiön liiketoiminnasta. Lopputuloksesta voidaan tehdä johtopäätös, että henkilökohtaisen sijoitusyhtiön perustaminen suunnitellulla ydinliiketoiminnalla on minulle järkevää. Johtopäätökseksi voidaan myös mielestäni katsoa asuntoihin ja kiinteistöihin sijoittamisen kannattavuus.

Työtä voi hyödyntää myös muut henkilökohtaisen sijoitusyhtiön perustamista pohtivat, kuitenkin sillä varauksella, että yhtiön ydinliiketoimintaa on asunto- ja kiinteistösijoittaminen. Mielestäni työstä on hyötyä myös yrittäjyyttä tai yrityksen perustamista suunnittelevalle, sillä työssä käydään läpi kattavasti yrittäjyyttä sekä yrityksen rahoittamista. Jatkotutkimus työni pohjalta voisi olla asunto- ja kiinteistösijoitusyhtiön toiminnan selvittäminen maksimaalisella velkavivulla ja oman pääoman tuotolla.
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Käyttörajattu kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste