Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Oulun ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Käyttörajattu kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Oulun ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Käyttörajattu kokoelma)
  • Näytä viite

LVI-yrityksen laatujärjestelmän kehittäminen

Hirvasniemi, Mika (2021)

 
Avaa tiedosto
hirvasniemi_mika.pdf (2.057Mt)
Lataukset: 

Rajattu käyttöoikeus / Restricted access / Tillgången är begränsad
Hirvasniemi, Mika
2021
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2024061723524
Tiivistelmä
Lvi-Xpert Oy on oululainen vuonna 2010 perustettu talotekniikka-alan yritys. Yrityksen toiminnan pääpaino on uudis- ja korjausrakentamisessa. Vuodesta 2018 alkaen yritys on myös tarjonnut talotekniikka-alan palveluja huolto- ja korjauskohteissa. Yrityksen asiakkaita ovat kaupungit, kunnat, rakennusliikkeet, kiinteistöalan yritykset sekä henkilöasiakkaat.

Lvi-Xpert Oy:llä on käytössään Adminet-toiminnanohjausjärjestelmä ja Tocoman-aikatauluohjelma. Laadunvarmistusdokumentointi on tehty paperisille lomakkeille, jotka on skannattu PDF-formaattiin ja sitten tallennettu SharePointissa olevaan projektikansioon.

Opinnäytetyössä yrityksen laatujärjestelmää päivitettiin ja laadunvarmistusdokumentointiin otettiin käyttöön Infomaatti-dokumentointityökalu. Sähköisen järjestelmän etuna on se, että kaikki lomakkeet voidaan täyttää mobiililaitteella ja dokumentit tallentuvat aina oikean projektin projektipankkiin, josta ne ovat helposti löydettävissä. Infomaattiin laadittiin lomakepohjat lomake-editorilla RT-kortiston ohjeiden mukaan. Kaikkiin lomakkeisiin lisättiin mahdollisuus kuvien liittämiselle ja lomakkeiden ulkoasu pyrittiin pitämään mahdollisimman yhdenmukaisina.

Työn tuloksesta voidaan päätellä, että sähköisen dokumentoinnin käyttöönotto laadunvarmistusprosessissa tehostaa koko yrityksen henkilöstön työajankäyttöä ja vähentää paperityön määrää. Laatujärjestelmän kehittäminen ja päivittäminen jatkuu edelleen.
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Käyttörajattu kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste