Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Laurea-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Käyttörajattu kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Laurea-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Käyttörajattu kokoelma)
  • Näytä viite

Avoimien lähteiden käyttö rikostutkinnassa

Vuohtoniemi, Tomi (2024)

 
Avaa tiedosto
Vuohtoniemi_Tomi.pdf (1.104Mt)
Lataukset: 

Rajattu käyttöoikeus / Restricted access / Tillgången är begränsad
Vuohtoniemi, Tomi
2024
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2024111127846
Tiivistelmä
Sosiaalisen median käyttö, eteenkin nuorison keskuudessa, lisääntyy jatkuvasti ja ihmiset paljastavat itsestään suuria määriä tietoa sen kautta. Tämän, kaikkien käytössä olevan tiedon avulla poliisi pystyy selvittämään tai ainakin suuntaamaan rikostutkintaa oikeaan suuntaan. Käänteisesti ajatellen avoimien lähteiden tiedustelun avulla voidaan myös poissulkea tiettyjä tutkintalinjoja ja näin säästää rikostutkijan aikaa.

Avoimien lähteiden tiedustelua (Open Source Intelligence, myöhemmin pelkkä OSINT) on käytetty jo vuosisatoja ja sen merkitys on vain kasvanut tietotekniikan aikana. OSINT on tiedustelutiedon hankintaa, sen kokoamista ja analysointia sellaisista lähteistä, joihin kaikilla on avoin pääsy.

Opinnäytetyön tavoitteena oli tehdä kehittämistyö Itä-Uudenmaan poliisille. Kehittämistyön tarkoituksena oli perehdyttää rikostutkijat avoimien lähteiden tiedustelussa käytettyihin toimintatapoihin ja yleisimpiin käytettäviin työkaluihin. Tämän jälkeen rikostutkijat voisivat itse tehdä yksinkertaisimpia OSINT-tehtäviä itsenäisesti.

Tässä kehittämispainotteisessa tutkimustyössä käsiteltiin OSINT-tiedustelua ja siihen liittyviä työkaluja. Opinnäytetyön työmetodina käytetiin aineistoanalyysia verkkohakukoneiden ja sosiaalisen median eri alustojen käytössä. Kehittämistyöni tutkimusongelmana ja -kysymyksenä oli selvittää, mitkä menetelmät ja työkalut ovat tehokkaimpia ja tuottavimpia OSINT-tehtävissä.
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Käyttörajattu kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste