Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Laurea-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Käyttörajattu kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Laurea-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Käyttörajattu kokoelma)
  • Näytä viite

Ilmoitusvelvollisten käsitykset rahanpesusta ja GoAML -ilmoitussovelluksen käyttöohjevideo

Vapalahti, Taika (2024)

 
Avaa tiedosto
Vapalahti_Taika.pdf (245.1Kt)
Lataukset: 

Rajattu käyttöoikeus / Restricted access / Tillgången är begränsad
Vapalahti, Taika
2024
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2024112831047
Tiivistelmä
Tämä opinnäytetyö on tehty toimeksiantona Keskusrikospoliisissa toimivalle Rahanpesun selvittelykeskukselle ja sen tavoitteena on parantaa GoAML -ilmoitussovelluksen käytettävyyttä käyttöohjevideon avulla sekä kartoittaa ilmoitusvelvollisten tietämystä rahanpesusta ja terrorismin rahoittamisesta. Lisäksi tavoitteena on luoda kehitysehdotuksia Rahanpesun selvittelykeskuksen toiminnan, ilmoitusvelvollisten aihealueosaamisen sekä ilmoitussovelluksen parantamiseksi. Opinnäytetyö on toiminnallinen kehittämistyö ja sen konkreettinen lopputuotos on käyttöohjevideo GoAML -ilmoitussovellukseen. Opinnäytetyön aihe on rajattu koskemaan ilmoitusvelvollisten näkökulmaa ja heidän kokemuksiaan.

Opinnäytetyön tietoperusta pohjautuu käsitteisiin rahanpesu, terrorismin rahoittaminen sekä rahanpesulain mukainen ilmoitusvelvollisuus. Nämä käsitteet on valittu opinnäytetyön teoreettiseksi viitekehykseksi, koska ne toimivat pohjana epäilyttävistä liiketoimista ilmoittamiselle sekä GoAML -ilmoitussovelluksen toiminnalle ja ovat näin ollen olennainen osa käsiteltävää aihetta. Tietoperustassa on käsitelty aihetta sekä lainsäädännöllisestä näkökulmasta, että aiempien tutkimusten pohjalta. Kehittämistyön tiedonkeruun menetelmäksi valikoitui haastattelu, sillä se koettiin sopivimmaksi vaihtoehdoksi tiedon keräämiselle. Haastattelu toteutettiin strukturoituna haastatteluna, eli haastateltaville lähetettiin sähköpostitse kysymykset, joihin haastateltavat vastasivat kirjallisesti. Haastateltavia oli kaksi, joista molemmat olivat rahoitusalalla toimivista yrityksistä.

Opinnäytetyön lopputuotoksena syntyi GoAML -ilmoitussovelluksen käyttöohjevideo ilmoitusvelvollisille, sekä kehitysehdotuksia sovelluksen ja Rahanpesun selvittelykeskuksen toiminnan parantamiseksi. Lisäksi opinnäytetyössä tehtiin tutkimustyötä, jossa kartoitettiin ilmoitusvelvollisten käsityksiä ja tietämystä liittyen rahanpesuun ja terrorismin rahoittamiseen.
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Käyttörajattu kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste