Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Laurea-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Käyttörajattu kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Laurea-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Käyttörajattu kokoelma)
  • Näytä viite

Liiketoimintamallien innovointi : työn monipuolistaminen ja resurssitehokas kasvu yrittäjälle

Määttälä, Katrina (2025)

Avaa tiedosto
Maattala_Katrina.pdf (1.363Mt)
Lataukset: 

Rajattu käyttöoikeus / Restricted access / Tillgången är begränsad
Määttälä, Katrina
2025
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-202502172993
Tiivistelmä
Tämän päiväkirjaopinnäytetyön tarkoituksena oli kartoittaa uusia toimintamalleja, joiden avulla voitiin monipuolistaa työtehtäviä ja lisätä työn merkityksellisyyttä kauneusalan yrittäjänä. Opinnäytetyö toteutettiin päiväkirjamuodossa, jossa jokaiselle viikolle asetettiin oma teema eli toimintamalli. Viikon teemaa käsiteltiin arkipäivisin maanantaista perjantaihin ja perehtyminen sisälsi sekä mahdollisuuksien että haasteiden tarkastelua kyseisen toimintamallin näkökulmasta.

Viikon lopuksi laadittiin analyysi, jossa pohdittiin ja kehitettiin liiketoiminnan osa-aluetta ammattikirjallisuuden pohjalta. Viikkoanalyysit perustuivat kahdeksan viikon aikana tunnistettuihin kehityskohteisiin, joita olivat oma liiketila, tiimin rakentaminen, yhteistyöt, pop-up-tilat, tuotemyynti, tuoteinnovaatiot, palveluinnovaatiot ja liikkuvat palvelut. Viikkoanalyysien tavoitteena oli paitsi kehittää liiketoimintamalleja, jotka tukivat työn monipuolistumista ja merkityksellisyyttä myös vahvistaa yrittäjän hyvinvointia ja edistää työn ja vapaa-ajan tasapainoa.

Opinnäytetyön tuloksena syntyi kokonaiskuva erilaisten liiketoimintamallien potentiaalista ja haasteista kauneusalan yrittäjän näkökulmasta. Erityisesti oman liiketilan perustaminen, tiimin rakentaminen, tuotemyynti ja liikkuvien palvelujen kehittäminen nousivat lupaaviksi kehityskohteiksi, jotka tukivat yrittäjän tavoitteita monipuolistaa ja merkityksellistää työtään. Nämä kehityskohteet edistivät kauneusalan yrityksen kestävää kasvua ja yrittäjän hyvinvointia pitkällä aikavälillä.
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Käyttörajattu kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste