Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Laurea-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Käyttörajattu kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Laurea-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Käyttörajattu kokoelma)
  • Näytä viite

Projektimyynnin kehittäminen ja johtaminen teollisuusorganisaatiossa

Reunanen, Jani (2025)

 
Avaa tiedosto
Reunanen_Jani.pdf (2.218Mt)
Lataukset: 

Rajattu käyttöoikeus / Restricted access / Tillgången är begränsad
Reunanen, Jani
2025
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2025112529811
Tiivistelmä
Opinnäytetyön tarkoituksena oli kehittää Oy Sika Finland Ab:n projektimyynnin prosessia ja sen johtamista. Tavoitteena oli luoda yhtenäinen ja selkeä toimintamalli, joka tukee myynnin johdon työtä ja parantaa projektimyynnin tehokkuutta eri liiketoiminta-alueilla. Työn lähtökohtana oli tarve vahvistaa organisaation sisäistä yhteistyötä ja selkeyttää projektien johtamiskäytäntöjä. Työ hyödytti ensisijaisesti toimeksiantajayritystä, mutta sen tuloksia voidaan soveltaa myös laajemmin myynnin johtamisen ja projektihallinnan kehittämiseen teollisuusorganisaatioissa.

Työ toteutettiin päiväkirjamuotoisena kehittämistutkimuksena, jonka aikana tarkasteltiin myyntijohtajan tehtäviä, prosesseja ja vuorovaikutusta työyhteisössä. Tietoperusta muodostui projektijohtamisen, myynnin johtamisen, vuorovaikutustaitojen ja ajanhallinnan teorioista sekä alan ajankohtaisesta tutkimustiedosta. Menetelmällisesti työ perustui autoetnografiseen lähestymistapaan, jossa omaa johtamistyötä ja sen kehitystä analysoitiin systemaattisesti kahdeksan viikon ajalta.

Tuloksena syntyi konkreettinen projektimyyntiprosessin kuvaus. Kuvaus selkeytti vastuut ja toimintamallit. Lisäksi se vahvistaa tiedonkulkua organisaatiossa. Työn johtopäätöksenä todettiin, että systemaattinen projektimyyntiprosessi tukee tehokasta johtamista ja edistää strategisten tavoitteiden saavuttamista. Työn kehittämisehdotuksina esitettiin prosessien jatkuvaa arviointia ja tiedon jakamisen vahvistamista reaaliaikaisissa kanavissa.
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Käyttörajattu kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste